Słowacja- Polska, czyli Erasmus Plus w Złotym Stoku

W dniach 19.11- 25.11.2023r. w naszej szkole gościliśmy dziesięcioro uczniów i troje nauczycieli ze słowackiej szkoły podstawowej w Senohradzie. Podczas ich pobytu  dzieci słowackie i polskie mogły uczestniczyć w niezwykłych warsztatach, wycieczkach i wyjściach, a opiekunowie mieli okazję obserwować lekcje prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły. Wszelkie podjęte przez nas działania tematycznie związane były z ochroną środowiska, wykorzystaniem technologii informacyjnych, tworzeniem więzi międzynarodowej i międzykulturowej oraz aktywnością fizyczną.

W trakcie tego tygodnia grupa polskich i słowackich uczniów wspólnie brała udział w warsztatach ekologicznych, kreatywnych i  językowych, wytworem których były między innymi  piękne witraże oraz ogrody w szkle. W trakcie zajęć sportowych uczono się wspólnie tańca i rozegrano mecz. Podczas pobytu Słowaków w Złotym Stoku nie zabrakło czasu na zwiedzanie okolicy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę interaktywną w Centrum Kulturalno- Turystycznym Ewangelik, odwiedzić Wapienniki i oczywiście zwiedzić Kopalnię Złota. Jeden dzień został poświęcony na wycieczkę do Paczkowa (Muzeum Motoryzacji), Ząbkowic Śląskich (Krzywa Wieża i Muzeum Frankensteina) i Kamieńca Ząbkowickiego (Pałac Marianny Orańskiej).

Wizyta ta mogła zostać zrealizowana dzięki  funduszom pozyskanym przez szkołę słowacką w ramach programu Erasmus Plus Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej. Jednak nie udało by nam się zrealizować tak wielu działań, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli naszej szkoły i rodziców, którzy odważyli się przyjąć dzieci słowackie pod swój dach!

Jestem niezwykle wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że czas w grupie międzynarodowej upłynął niezwykle szybko, przyjaźnie i ekscytująco!

Ewa Radziszewska